VALIKUTEST

Iga otsus, mis me elus vastu võtame, sõltub sellest, millise valiku me teeme – kõlab loogiliselt, eks? Mõnikord on meil valikud kaks, mõnikord nii palju, et otsuse langetamine võib aega nõudev olla. Veel gümnaasiumi aegade alguses kahtlesin ma endas pidevalt, et kas see otsus, mis ma vastu võtsin oli õige või mitte. Ja olgem ausad, tagantjärgi võib tunduda, et mõni teine variant oleks olnud õigem ja kindlasti oleks olnud otsuse langetamisel ka teised tagajärjed või tulemused. Kõik sõltub muidugi sellest, kui kaalukas see otsus oli ja palju mõjutab meie edasist elu. Kui veel korra tagasi minna gümnaasiumiaegadesse, siis mingi hetk tundus, et ükski otsus, mille vastu võtan, pole õige. Et kõik see, mis ei osutunud valituks, oleks olnud hoopis see, mis oleks viinud mu tee kuhugi suhkrumägedesse.

Mingi hetk sõlmisin endaga rahu ja teadvustasin, et tegelikult olen lähtunud otsuse langetamisel alati konkreetsest hetkest ja teinud otsuse lähtuvalt sellest, mis sellel hetkel kõige parem oli. Ei saa ju viie aasta pärast mõelda, et oleks pidanud midagi teisiti tegema, kui sellel hetkel polnud veel olemas viie aasta kogemusi. Seega nii kaua kui annad endast parima, pole põhjust ka muretsemiseks. See teadmine, et oled otsuse langetanud hetke olukorrast lähtuvalt, on vabastav. Vabastav, sest mitte midagi muud ei oleks saanud sellel hetkel otsustada ja paremat varinati sellel konkreetsel hetkel polnud. See rahulolu on oluline just eelkõige sellepärast, et saaksime oma teekonnal edasi liikuda, mitte ei mõtleks välja takistusi, miks tagasi liikuda või alla anda.

Tihti kahetseme me seda, mille jätsime tegemata, mitte seda, mida tegime.

See, et oled oma minevikus tehtud otsustega rahul, see tähendab, et ei kritiseeri oma valikuid, ega mõtle pidevalt sellele, miks kõik nüüd nii “halvasti” on, sest ei osanud õigel ajal otsustada, ei tähenda seda, et oma valikutele ei tasu hiljem mõelda. Analüüsimine on alati hea, see aitab edasipidi veelgi paremaid valikuid langetada ja aitab õppida end paremini tundma. Aga elades vaid analüüsis ja kritiseerimises, ei jõua just eriti kaugele, sest nii palju jääb märkamata ja nautimata.

Kuidas teha teadlik valik ning olla rahul oma otsusega? Alustuseks tasub mõelda, kui suurt rolli antud valiku tegemine sinu elus mängib. Kui tegemist on väiksema otsusega (mida hommikul selga panna, mida õhtul süüa, mis kell sõbrannaga kokku saada), siis kuigi tegemist on ka valiku tegemisega ehk siis sul on mitu võimalust, siis ei tasu oma pead selliste otsustega väga vaevata, sest tegemist on igapäevaste asjadega. Sest kui igale sellisele küsimusele pööraksime palju tähelepanu, siis paratamatult jäävad olulisemad asjad märkmata.

Tee otsus lähtuvalt oma unistustest ja eesmärkidest.

Seevastu uue kodu otsmine, töökoha vahetus, välismaale kolimine, eeldavad seda, et otsus oleks läbi mõeldud lähtuvalt ka pikemast perspektiivist. Pikk perspektiiv ei eelda kohe, et tegemist oleks otsusega, mis peaks 10 või 20 aastat kestma. Kuid tegemist on siiski sellise otsusega mis mõjutab homset või ülehomset päeva. Mida teha, et see otsus oleks võimalikest variantidest kõige parem? Alusta sellest, et saa teada, kui oluline sinu jaoks tulemus on. Mida olulisem on, seda rohkem proovi lähtuda otsuse langetamisel sellest aspektist, et ise oled rahul. See, kas su naaber on rahul või mitte, see pole üldse oluline. Kui tunned, et valikut langetades jõuad enda unistustele lähemale, siis on valik igati positiivne olnud. Seejärel on oluline jõuda tulemuseni ja selle käigus mitte unustada oma unistusi.

Mul on võimalus minna Indiasse aastaks ajaks ning teha seal treeneritööd. See kõlab imeliselt, sest mul on kindel periood, mil saan tööd teha ehk siis risk, et mul pole selle aasta jooksul tööd, on väike. Samas, on mind ootamas inimene, kes aitab mul algul end sisse seada, mul on olemas koht, kus elada. Ja põhimõtteliselt on kõik minu eest korraldatud, mine kohale ja tee tööd. Ehk siis antud tööpakkumise positiivsus ongi see, et nii palju on minu eest korraldatud, tööaeg on fikseeritud ja tegelikult saan teha tööd, mis mulle meeldib. Lisaks saab veel õppida uut kultuuri, tutvuda uute inimestega ja ideaalis saaks sellest aastast ühe kogemuste rikka aasta.

Samas fikseeritud aeg võib olla ka miinuseks, sest mis siis saab, kui keskkond, kliima või töökoht ei sobi? Kuna India on kaugel, siis see tähendaks seda, et lähedasi ei näeks aasta aega – olgu, minu jaoks ei oleks see probleem, aga mõne jaoks, kes võib-olla on rohkem harjunud lähedaste toetusega või sellega, et keegi pidevalt käekäigu kohta huvi tunneb, võib see alguses raske olla. Ja selliste pakkumiste kõige suurem miinus on see, et kui hetkel on kohustused, mis ootavad täitmist, siis valiku tegemine on kindlasti raskem. Või kui on näiteks mõni unistus on täitumas vähem kui aasta pärast (mis oleneks sellest, et viibid Eestis)? Mis siis saab, kui aasta on läbi? Suure tõenäosusega tuleks alustada uuesti töökoha otsingutega, mis nii mõnelgi erialal võtab aega. Ehk siis selleks, et muretult hakkama saada pärast tagasitulekut, peaks arvestama sellega, et kohe ei pruugi tööle saada.

Pane kirja plussid ja miinused ja mingi hetk tunned, mis on antud hetke kõige parem lahendus või otsus.

Samas, kui mu unistus oleks minna Indiasse pikemaks ajaks kui lihtsalt paarinädalane puhkus ja seal töötada, siis ma ei kahtleks hetkekski ja ma läheks. Kui mul oleks vaba aeg, see tähendab, et otsiksin ennast või tunneksin, et oleks vaja vaheldust, siis ma ei mõtleks hetkeksi, oleksin kohe nõus. Sellised pakkumised on ideaalsed ilmselt neile, kes pärast gümnaasiumi lõppu ei tea, mida teha. Siis aasta aega välismaal olemist on just see, mis aitab sihid paika panna. Samuti pärast ülikooli lõppu, kui ei tea, kuhu tööle minna, mida edasi teha ja on vaja koolis õppimisest vaheldust ning samas ei ole soovi pea ees töömaailma sukelduda.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.