USU ENDASSE

Kui me ise ei usu endasse, siis kes teine peaks seda meie eest tegema? Tõsi, mõni kord on raske uskuda endasse ja oma võimetesse, kui muredel ja langustel ei paista lõppu tulevat. Kuid ükski hetk pole jääv – kui sajab vihma, siis kunagi tuleb ikka päike. Ja vikerkaart ei saaks olla, kui ei sajaks vihma. Endasse uskumisega on võimalik ületada enda piire ning saavutada midagi, millest enne ei osanud unistada. Miks ma nii ütlen?

Veebruarikuu alguses võtsin ma endale eesmärgiks, et hoian 17. veebruaril planku 10 minutit. See tundus tollel hetkel üsna ulmeline eesmärk, sest paar aastat tagasi olin proovinud teha planking challange‘t, kuid mu rekordiks jäi 4.30. Samas teadsin ma, et vahepeal olen kindlasti arenenud ja trennis teinud erinevaid variatsioone plangust. Esimene kord hoidsin planku 6 minutit – see hetk teadsin, et 10 minuti eesmärk on võimalik, kui ma selle nimel tööd teen ja usun endasse. Muidugi oli mul endasse lihtsam uskuda, sest ma suutsin iga kord hoida 1-1,5 minutit eelmisest korrast rohkem. Ja nii hoidsingi 8. veebruaril planku natuke üle 8 minuti ja 9. veebruaril juba üle 10 minuti.

Mõtle välja teekond, kuidas jõuad eesmärgini. Lisa teele veel mõned vaheeesmärgid, et iga vaheeesmärgi täitmine annaks sulle motivatsiooni ja tahtejõudu juurde, et jõuda eesmärgini.

Aga 17. veebruarini oli veel aega ja ma mõtlesin, et ehk proovin selle 15 minuti kätte saada, sest motivatsioon oli suur ja tahe teada saada, kas suudan seda, veelgi suurem. Hoidsin 15 minutit planku ära, aga lähiajal seda uuesti ei teeks, sest see oli kehale üsna suur koormus. Viimased minutid pidin ennast iga 10 sekundi järel motiveerima ehk siis see tulemus tuli tegelikult usust endasse ja enda motiveerimisest, mitte et mu reaalne igapäevane sooritus oleks 15 minutit. Nagu näha, siis uskudes on võimalik saavutada midagi, mis enne mõtteski polnud. Kuid selle kõige juures tuleb silmas pidada seda, et mida reaalsem on eesmärk, seda lihtsam on seda saavutada. Mõne suurema eesmärgi puhul on hea panna kirja vaheeesmärgid, et motivatsiooni suurendada – iga vaheeesmärk on juba väike võit ja kindlasti motiveeriv.

Seega näiteks, kui su soov on saada miljonäriks, siis võib-olla miljon tundub liiga suure eesmärgina. Kui aga jagada see miljon omakorda väiksemateks osadeks ja lisada teekonnale vaheeesmärgid, siis on suurem tõenäosus, et ka jõuad selle miljonini. Iga edusamm julgustab meid edasi liikuma ja paratamatult iga tagasilöök lööb meie motivatsiooni kõikuma. Mida teha, kui tagasilööke tuleb pidevalt juurde ja paistab, et eesmärgini jõudmine on väga raske, kui mitte võimatu?

Mõnikord tasub hetkeks peatuda ja analüüsida hetkeseisu. Miks ei olnud tulemused tulema nii kiirelt? Kas need tulemused sõltusid ainult minust või sõltusid ka kellestki teisest? Mis ei läinud plaanipäraselt? Mis läks plaanipäraselt? Milline peaks olema järgmine vaheeesmärk, et tunneksid, et liigud õigel teel? Kui küsid endalt mõningad küsimused, jõuad peagi ka ise selgusele, mida edasi teha. Vahel tuleb osata ka alla anda ja leida enda jaoks midagi uut, püstitada enda jaoks eesmärk ning alustada töö tegemist selles suunas. Teine kord on vaja lihtsalt väikest pausi, et jõuda endas selgusele ning asuda siis uut vaheeesmärgi poole püüdlemist. Hea on ka üle mõelda see, miks selle eesmärgi saavutamine sinu jaoks oluline on. Kas tegemist on eesmärgiga, mis on seotud sinu südamesoovidega või on see selline eesmärk, mis on kellelegi (ühiskond, perekond, tuttavad) tõestamaks, et sa suudad. Fakt on aga see, et kui teed midagi, mis sulle endale läheb väga korda ja see on midagi, mida sa südamega teed, siis suure tõenäosusega sa ka saavutad oma eesmärgi.

Võta endale eesmärk, mille täitmist naudid ja mille täitmine valmistab eelkõige sulle endale rõõmu.

2 kommentaari
 • Avatar
  Mammukas.
  Posted at 16:59h, 18 august

  Hei,Anne!
  Väga hea postitus.
  Olen ise samuti kimpus ebakindlusega.. Kuidas ennast armastada ja mida teha, et ei huvituks nii palju teiste arvamusest?
  Aitäh 🙂

  • anne
   anne
   Posted at 20:03h, 18 august

   Seda on rõõm kuulda, et postitus meeldis. Mulle meeldis, mis mu mentor Aivar Haller ütles, et enne, kui ei ole õppinud ennast armastama, ei saa ka tegelikult kedagi teist armastada. Seega on enda armastamine oluline – oluline aktsepteerida end sellisena nagu oled. Iga inimese jaoks peaks olema tema ise kõige tähtsam ehk siis, kui Sa oled otsustanud, et Sulle meeldib tegeleda fotograafiaga, siis peaksid Sa tegema seda, hoolimata sellest, mida keegi teine arvab. Aga nendel teemadel täpsemalt juba mõned järgmises postituses. Ja aitäh Sulle armsa kommentaari eest!