ESIMENE TÖÖKOGEMUS

Noortena tihti ei julge me esimesel “päris” töökohal küsida väärilist palka, sest oleme veendunud, et kui (kõrg)haridus on alles omandamisel ja tegemist esimese tööga, siis peaksid sa leppima palju väiksema palgaga kui on antud töökohal keskmine. Kui lähed töövestlusele, mõtle enda jaoks läbi see, mida sa saad ettevõttele pakkuda ja kuidas saad neil aidata jõuda eesmärkideni. Lisaks, noorena on sul eelis areneda ja kasvada koos ettevõttega, sest sa pole vanades mudelites kinni, vaid julged laiemalt mõelda ja pakkuda ka ettevõttele uusi ja põnevaid lahendusi. Seega, ära karda olla noor ja maini vestlusel näiteks mõnda huvitavat õppeainet, mida oled õppinud ja kuidas seal õpitut saad ettevõtte jaoks kasutada.

Lisaks on oluline muidugi sinu enesekindlus ning see, et sa tead palju sa väärt oled. Kokkuvõttes on tegemist alles sinu esimese töökohaga ning kui ettevõte pole nõus sulle soovitud palka maksma või soovib maksta oluliselt vähem, siis sellest pole midagi. Ettevõtteid on veel ja kohe kindlasti leidub kusagil selline ettevõte, kes vajab just sinusugust noort, kes saab kohe oma koolis saadud teadmised ettevõtte jaoks tööle panna. Tõsi, tihti ka vanemad julgustavad võtma vastu töökohti, kus töö ja palk pole omavahel tasakaalus, kuid kuula iseennast. Kui sa tunned, et oled rohkem väärt, siis pürgi kõrgemale. Kui tunned, et vajad tööd ja alustuseks paari aastast kogemust, siis vali see. Kuid kindlasti ei peaks olema argumendiks “suurte” inimeste arvamus, et sa ei või oma töö eest väärilist tasu küsida.

Kes küsib, sellel on võimalus saada. Kes ei küsi, ei saa kunagi.

Minu esimene töökogemus oli 17-aastaselt (enne seda olin jäätiseid müünud mitu suve), kui töötasin köögis ja alustasin kõige lihtsamatest asjadest. Alustasin juurikate puhastamise ja lõikumisega ning tihti pidin ka nõusid pesema. Kuna tegemist oli mu esimese sellise suurema töökogemusega, kus tööpäeva pikkuseks oli 8-9 tundi, siis ega ma virisejat tüüpi polnud. Kõik, mida öeldi, kõike tegin, sest uskusin, et kui olen kohusetundlik ja töökas, siis on võimalus järgmisel suvel juba vingemas kohas töötada ja hoopis huvitavamat tööd teha. See palk, vot see oli nii väike, et ma isegi ei tea, mis mind motiveeris seal töötama. Vist töökogemus, sest 17-aastasena pole väga palju valikuid ja samas ka tuttavad ütlesid, et tegelikult võiksid ju ikkagi teha, et mis see 1,5 kuud töötamist ikka suve jooksul on.

Olin kiire õppija ja peagi võisin ka köögis rohkem askeldada ja sain toidud ise valmis teha ning taldrikule panna. Selle suvega õppisin ma kokakunsti kohta üsna palju, kuigi kokanduspisiku olin juba varem saanud ja teadmisi oli ka juba. Aga võib-olla siis natuke palganumbrist ka. Ühe päeva eest töötades sain 13€, mis tähendaks siis seda, et tollel ajal sain alla miinimumi. Mäletan, et küsisin ülemuse käest, et võiks kätte ikka miinimumi saada, et oleks mõistlik, aga ta põhimõtteliselt naeris mu välja ja ütles, et mitte keegi ei saa seal miinimumi, et maksimum mis ta maksab ühe päeva eest on 15€ ja nende inimeste tööpäevad on pikemad kui minu omad. Igatahes valisin töötamise ja selle, et saan kogemust. Kahjuks lasin ka täiskasvanutel end liiga palju mõjutada, sest ma ei uurinud muid töötamisvõimalusi.

Kokkuvõttes on oluline see, et sa teaksid oma väärtust. Kui sa ei tea, millised on erinevatel tööpositsioonidel palgad, siis enne töövestlusele minekut kindlasti guugelda. Otsusta enda jaoks ära, mis on see, mida sa soovid õppida töökohas, kuhu kandideerid. Seejärel mõtle läbi, kuidas saad ettevõttele kasulik olla ning kuidas saad aidata neil saavutada eesmärgid. Samuti, kuidas see töökoht aitab sul inimesena kasvada ja areneda. Ole vesteldes enesekindel ja näita üles, et huvitud ettevõttest ning nende eesmärkidest ning et nende tegevus kõnetab ja inspireerib sind. Aga vestlusest lähemalt mõnes järgnevas postituses, kus panen kirja oma kogemused ja mõned õpetlikud tuttavate kogemused.

2 kommentaari
 • Avatar
  anett
  Posted at 17:06h, 08 oktoober

  Minu esimene töökogemus oli ka kuskil 16/17 aastasena kui käisin hotellis hommikusöögis/tubade koristuses ning jäin palgaga väga rahule. Peale selle oli mul ka päeval palju vaba aega.
  Hetkel kui käin koolis õhtuti, käin poole kohaga tööl klienditeenindajana riidepoes ning pean üksi ära elama on asjad hoopis teismoodi. Palganumber on alla miinimuni ning välja omadega ei tule. Õnneks on mul vanemad kes mind veidike toetavad aga hullumaja on see palgasüsteem küll.. just õppurite jaoks kes alles proovivad oma elu rööbastele seada.

  • anne
   anne
   Posted at 12:45h, 09 oktoober

   Sa oled nõus tegema tööd, kus saab tunnis alla miinimumpalga? Oled proovinud küsida nii palju, et saaksid vähemalt miinimumi kätte?

   Samas, kui Sul vähegi aega, siis soovitan Sul kandideerida ka mujale ja kindlasti on olemas ka selliseid poode/kohvikuid, kus makstakse ka üle miinimumi.