10 NIPPI, KUIDAS AVALIKULT ESINEDA

  1. UURI VÄLJA, KES ON SU PUBLIK – Kui nad on eriala inimesed ja teavad termineid, siis kindlasti kasuta oskuslikult termineid. Kui ei, siis proovi rääkida teemast võimalikult lihtsasti, et inimesed ei hakkaks tegelema muude asjadega, sest nad ei saa aru, millest sa räägid.
  2. PROOVI KODUS VALJU HÄÄLEGA RÄÄKIDA ANTUD TEEMAL – Loe endale ette teema ja kujuta ette, et sa räägid sellel samal teemal sõbraga. Proovi rääkida 5-10 korda sellel teemal loomulikult, ilma et sa mõtleksid konkreetselt sellele, kas kõik sai öeldud või et kas mõnda lauset saab paremini sõnastada.
  3. PANE PAIKA STRUKTUUR – Kui oled mõned korrad juba läbi harjutanud, oled suure tõenäosusena leidnud üles enda jaoks ka need punktid, millest soovid kindlasti rääkida ja mis aitavad teema arendusel kaasa. Kirjuta üles märkmed.
  4. PROOVI KÕNE PIDADA, KASUTADES MÄRKMEID – Kui tundub, et midagi jäi ütlemata, kirjuta märkmetesse juurde.
  5. ESINE SÕBRALE VÕI PERELIIKMELE – See on hea võimalus saada head tagasisidet, et lihvida oma kõne veelgi. Lisaks saad aimu, kas sinu mõte jõudis inimeseni ja kas ta sai aru nii, nagu sa soovisid, et ta saaks.
  6. ENNE ESINEMIST HINGA SÜGAVALT SISSE JA VÄLJA – Laval olles, esmalt hinga sisse ning välja. Vaata korras oma publikule otsa, loomulik naeratus tuleb siin samuti kasuks. Alusta oma kõnega siis, kui näed, et publik sind kuulab.
  7. JULGE TEHA PAUSE LÕIKUDE VAHEL – Kui me kardame rääkida, siis tundub meile, et mida kiiremini me räägime, seda kiiremini saab kohustus ka läbi ja saame tegeleda millegi paremaga. Kui oled lõpetanud ühe olulise mõtte ja soovid edasi liikuda järgmise juurde, tee kindlasti natuke paus.
  8. JÄÄ ISEENDAKS – Mida vabamalt sa end tunned, seda rohkem naudib ka publik sinu esinemist. Ole loomulik – ehk räägi oma sõnadega, mitte pähe õpitud lausetega, mis kirjakeeles kõlavad väga hästi, aga kahjuks tavaelus me nii ei räägi.
  9. TÄNA OMA PUBLIKUT – Anna publikule märku, et sa hindad seda, et nad kuulasid sind.
  10. KÜSI TAGASISIDET – Võib-olla satud kellegagi koos hiljem jutustama – see on ideaalne võimalus, et küsida tagasisidet oma esinemise kohta. Võid küsida näiteks, et millele võiksid järgmine kord rohkem tähelepanu pöörata? See annab võimaluse sul järgmine kord esineda veelgi paremini ja lihvida oma kõneoskust.
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.